Ana Sayfa    Türkçe    English   
Karbon Teknik

E-Bülten

E-Bülten almak, kampanya ve size özel fırsatlarımızdan tam zamanında haberdar olmak için, lütfen e-posta adresinizi sistemimize ekleyinizKullanıcı Girişi

E-Mail


Şifre

Şifremi Unutum / Yeni Üye Kaydı


Bizi arayabilmeniz için, bilgisayarınıza bağlı kulaklık ve mikrofon açık konumda olmalıdır. Lütfen görüşme öncesinde mikrofon ve kulaklık bağlantılarınızın takılı ve aktif olduğundan emin olunuz.
Bu uygulamayı kullanabilmek için, bilgisayarınızda JAVA programları yüklü ve güncel olmalıdır.

Bell-Add 9903 TURBO RENS Turbo Temizleme Köpüğü

TURBO RENS - TURBO TEMİZLEME KÖPÜĞÜ
Ürün Kodu: BA9903 

Menşei
: Danimarka
Gramaj: 550 Ml

9903 ürün numaralı ve 550 Ml. hacimli bu ürün turbo, turbo kanalları ve turbo pallerinin temizliğinde kullanılan deterjan bazlı bir köpüktür. 1 kutu sprey köpük ürün, kirlilik durumuna göre dört ila altı araç için kullanılabilir.

Ürün Açıklaması:
- Benzinli ve Dizel Araçlar İçindir.
- Konsantre köpük ve deterjan bazlı, standart ve değişken geometrili turbo temizleme kimyasalıdır.
- Turbo fan pervane kanatlarını, değişken geometri yönlendirme plakası ve yönlendiricilerini, turbo salyangozunu ve salyangoz giriş portlarını temizler.
- Turbo’nun mekanik olarak hareket eden tüm parçalarını aracın üzerinden sökmeye gerek kalmadan mükemmel bir şekilde temizler.
- Bu sayede, turbonun hareketli aksamları üzerinde birikerek turbo milinin ve pervanelerinin balanslı bir şekilde dönmesi engellenerek çok pahalı maliyeti olan turbo arızalarının önüne geçilmiş olunur.

Ürün Kullanımı İçin Açıklama:
-
Kullanmadan önce iyice çalkalayınız.

- Kullanım esnasında, araç motoru stop konumunda olmalıdır.

- Turbonun egzoz tarafı üzerinden uygulanır.

- Uygulamanın etkinliğin arttırmak için, uygulama yapılacak olan parçaların belirli bir sıcaklıkta olması önemlidir (Dikkat ! 40-50 C ). Bundan dolayı motor ne çok sıcak ne de çok soğuk iken uygulayın.

Uygulama Şekli 1:
Ürünün kapağının içinden çıkan özel hortumu aracılığıyla turbonun egzoz portu tarafından köpüğü yeteri miktarını sıkın. Etkili olması için 30 dakika kadar bekleyin. Sonra ayni işlemi tekrar edin.  Basınçlı hava tutularak uygulamanın etkinliği arttırabilirsiniz.

Uygulama Şekli 2:
Bazı tip araçlarda uygulamayı EGR bağlantı borusu üzerinden yapmak gerekebilir. Bu durumda köpüğün yeteri miktarını EGR borusunun içine sıkın ve 30 dakika bekleyin. Sonra ayni işlemi tekrar edin. Basınçlı hava tutularak uygulamanın etkinliği arttırabilirsiniz.

Uygulama Şekli 3:
Diğer bir araç tipinde turbo tarafındaki egzoz bağlantı borusunun sökülmesi ve uygulamanın boru söküldükten sonra yapılması gerekebilir. Sökülen kısmın yarattığı açık bölümden köpüğün yeteri miktarını EGR borusunun içine sıkın ve 30 dakika bekleyin. Sonra ayni işlemi tekrar edin. Basınçlı hava tutularak uygulamanın etkinliği arttırabilirsiniz.

Uygulama Şekli 4:
Euro-5 araçlarda lambda sensörünün sökülmesi gerekebilir.  Ürünle birlikte verilen hortumu, lambda sensörünün söküldüğü yerden turbo yönüne doğru sokun ve ürünü uygulayın.

Öneri: Çok kirli durumlarda, yukarıda anlatılan uygulamalara ek olarak şu işlemi de yapabilirsiniz: Aracın motoru rölanti devrinde çalışırken, turbonun EGR tarafındaki en uygun delikten (söktüğünüz herhangi bir sensör deliği olabilir) ürünle birlikte verilen hortumu sokunuz. Ürünün kalan kısmını bu delikten püskürtünüz ve hortumun sokulduğu bölgeden köpüğün geri çıkmaması için bir bez parçası ile deliği kapatınız.

Dikkat! Motor arıza kodu var ise silmeyi unutmayın. Bu uygulamayla birlikte 2D (Dizel Katalitik Konvertör Temizleme) veya 2B  (Benzinli Katalitik Konvertör Temizleme) kullanılması önemle tavsiye edilir. Dizel araçlarda, ek olarak partikül filtresinin temizlenmesi de önemle tavsiye edilir.

 Turbo kirlendiği zaman aracın çekiş gücü düşer, yakıt tüketimi yükselir ve sık sık motor arıza ışığı yanabilir. Aracın çekiş düşüklüğü özellikle 5. ve 6. viteslerde çok net hissedilir.

Değişken geometrili turboda ayarlı kanatçıklar kirlilikten dolayı sıkışarak hareket edemez hale gelir ise, turbo basıncı devamlı yüksek kalarak motor arıza ışığının sık sık yanmasına sebep olabilir.

Aracın katalitik konvertör veya partikül filtresi tıkalı ise, oluşan ekstra geri basınç turbonun çok hızlı şekilde kullanılamaz hale gelmesine sebep olur. Modifiyeli araçlarda bu daha da hızlı olur. Yoğun olarak dur-kalk şehir içi trafiğinde kullanılan araçlarda katalitik konvertör ve partikül filtresi çok hızlı kirlenir (yaklaşık 20,000-30.000 km).