Ana Sayfa    Türkçe    English   
Karbon Teknik

E-Bülten

E-Bülten almak, kampanya ve size özel fırsatlarımızdan tam zamanında haberdar olmak için, lütfen e-posta adresinizi sistemimize ekleyinizKullanıcı Girişi

E-Mail


Şifre

Şifremi Unutum / Yeni Üye Kaydı


Bizi arayabilmeniz için, bilgisayarınıza bağlı kulaklık ve mikrofon açık konumda olmalıdır. Lütfen görüşme öncesinde mikrofon ve kulaklık bağlantılarınızın takılı ve aktif olduğundan emin olunuz.
Bu uygulamayı kullanabilmek için, bilgisayarınızda JAVA programları yüklü ve güncel olmalıdır.

EGR TEMİZLEME KÖPÜĞÜ

55178129

NE İŞE YARAR? ETKİ ALANLARI NERELERDİR?
Aracınızdan çevreye egzoz sistemi ile atılan egzoz gazının bir bölümünü emme manifoldu üzerinden yanma odasına göndererek tekrar yakılmasını sağlatan EGR Sistemi (Valf, kanallar ve soğutucu), aracın üzerinden sökülmeden köpük yapılı bir kimyasal ile kısa sürede temizlenmektedir. Bu temizlik ile yanma odası içinde ve supapların oturma yüzeylerinde birikmiş olan kurumları da silindir kapağını sökmeden temizlemek mümkün olmaktadır.


NİÇİN KULLANILMALIDIR?
Günümüzde kullandığımız dizel araçların ve benzinli araçların tümünde kullanılan EGR sistemi, süreç içinde (İlk 40.000 km’de başlamak üzere) valfi ve kanalları başta olmak üzere soğutucu ile birlikte kurum ve diğer kirletici maddelerle tıkanmakta ve görevini yapamaz duruma gelmektedir. Görevini yapamaz hale gelen EGR sistemi başta partikül filtresi, katalitik konvertör, turbo olmak üzere birçok pahalı ve kritik parçanın zamanından önce bozulmasına sebep olmaktadır.

EGR kirlendiğinde ve görevini yapamaz hale geldiğinde aracınızda aşağıdaki durumlar oluşabilir:


- Partikül filtresi çok çabuk tıkanır(Dizel araç).
- Rejenerasyon işlemi yapılamaz ya da tamamlanamaz (Dizel araç).
- Katalitik konvertör daha çabuk tıkanır (Benzinli araç).
- Emme manifoldu ve yanma odası aşırı kurumla kirlenir.
- Motor performansı düşer, yakıt tüketimi artar.
- Kirlenerek çalışma düzeni bozulan turbo, CO2 (İklim değişikliği, küresel ısınma), HC, PM gibi aracınızda atmosfere atılan egzoz emisyonlarının aşırı artmasına ve çevreyi daha çok kirletmesine sebep olur.


SİZE FAYDASI NEDİR?
+ Temizlenerek eski performansına kavuşan EGR sistemi ile aracınız size tam performans, çekiş gücü ve sürüş konforu sağlar duruma gelir.
+ Yakıt tüketiminiz normal değerlerine geri döner. Tasarruf edersiniz.
+ Partikül filtresi, katalitik konvertör gibi pahalı parçaların değişim ve onarım işlemlerinden kurtulur, zaman kaybı yaşamaz, tasarruf edersiniz.
+ CO2 (İklim değişikliği, küresel ısınma), HC, PM gibi aracınızdan atmosfere atılan egzoz emisyonları normal seviyelerinde kalır.

Önemli Not: EGR Temizleme İşlemi’nin ilk uygulaması en geç 40.000 km’de başlamalıdır. Aracın takip eden periyodik bakımlarında turbonun kirliliği kontrol edilmeli ve geciktirilmeden temizlenmelidir.

Lütfen Dikkat!
Aracınıza periyodik olarak yaptıracağınız bu uygulama ile doğaya bırakılan “CO2”i temizlemeye çalışan ağaçları daha az yoralım ve “Karbon Ayak İzimizi” küçültelim.