Ana Sayfa    Türkçe    English   
Karbon Teknik

E-Bülten

E-Bülten almak, kampanya ve size özel fırsatlarımızdan tam zamanında haberdar olmak için, lütfen e-posta adresinizi sistemimize ekleyinizKullanıcı Girişi

E-Mail


Şifre

Şifremi Unutum / Yeni Üye Kaydı


Bizi arayabilmeniz için, bilgisayarınıza bağlı kulaklık ve mikrofon açık konumda olmalıdır. Lütfen görüşme öncesinde mikrofon ve kulaklık bağlantılarınızın takılı ve aktif olduğundan emin olunuz.
Bu uygulamayı kullanabilmek için, bilgisayarınızda JAVA programları yüklü ve güncel olmalıdır.

BENZİNLİ ARAÇLAR İÇİN KATALİTİK KONVERTÖR TEMİZLEME KÖPÜĞÜ

55177499

NE İŞE YARAR? ETKİ ALANLARI NERELERDİR?
Benzinli araçlarda Katalitik Konvertör - Oksijen Sensörü - Emme Manifoldu araç üzerinden sökülmeden temizlenir.

NİÇİN KULLANILMALIDIR?
Günümüzde kullandığımız benzinli araçların tümünde (her araç markasında) en az bir adet 2 yollu ya da 3 yollu “Katalitik Konvertör” ve “Oksijen Sensörleri” bulunmaktadır. Motor egzoz çıkışının hemen arkasına monte edilmiş olan “Katalitik Konvertör” ve “Oksijen Sensörleri”, motordan yanma sonucu egzoz yoluyla atmosfere atılan insan ve çevre sağlığı için öldürücü etkisi olan gazları (CO, HC, NOX) zararsız veya daha az zararlı gazlara çevirmektedir.

Araç kilometre yaptıkça, yanma sonucu oluşan kurum tanecikleri, sakızımsı ve verniğimsi kirletici maddeler katalitik konvertörün hücrelerinde ve oksijen sensörünün üzerinde yoğun olarak birikir. Bu birikintiler, katalitik konvertör ve oksijen sensörleri  gibi kritik ve pahalı parçaları kullanılamaz hale getirir. Bu durumda katalitik konvertörün ve oksijen sensörlerinin yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Bu da yüksek bir maliyet demektir.

Tıkanmış Katalitik Konvertör sebebiyle aracınızda aşağıdaki durumlar oluşabilir:
 


- Yüksek maliyetli yeni katalitik konvertör ve oksijen sensörleri değişimi gerekir.
- Yakıt tüketiminiz tıkanıklık miktarına göre en az %3-%5 artar.
- Aracın motor performansı ve çekiş gücü (motor tork değeri) düşer.
- Aracın Turbo sistemi çok kısa sürede bozulabilir ve/veya ömrü azalır.
- Artan geri basınç (Back Pressure)’dan dolayı motor parçaları aşırı ısınarak bozulabilir.
- Tıkanmış Katalitik Konvertör, CO2 (İklim değişikliği, küresel ısınma), HC, PM gibi aracınızda atmosfere atılan egzoz emisyonlarının aşırı artmasına ve çevreyi daha çok kirletmesine sebep olur.

SİZE FAYDASI NEDİR?
+ Katalitik konvertörün ve oksijen sensörlerinin kullanım ömrü uzar. Maliyeti yüksek olan bu parçaların değiştirilmesini gerektirecek aşırı kirlenmelerin önüne geçilir.
+ Yakıt tüketiminiz normal değerlerine geri döner. Tasarruf edersiniz.
+ Aracınızın motor gücü, çekiş ve ara hızlanma yeteneği, sürüş konforu geri kazanılır.
+ Turbo, EGR gibi aracınızın diğer pahalı ve kritik parçaları korunur ve kullanım ömürleri uzar.
+ CO2 (İklim değişikliği, küresel ısınma), HC, PM gibi aracınızdan atmosfere atılan egzoz emisyonları normal seviyelerinde kalır.

Önemli Not: Katalitik Konvertör Temizleme İşlemi’nin ilk uygulaması en geç 40.000 km’de başlamalıdır. Aracın takip eden periyodik bakımlarında katalitik konvertör, oksijen sensörleri, emme manifoldu ve gaz kelebeğinin kirliliği kontrol edilmeli ve geciktirilmeden temizlenmelidir.

Lütfen Dikkat!
Aracınıza periyodik olarak yaptıracağınız bu uygulama ile doğaya bırakılan “CO2”i temizlemeye alışan ağaçları daha az yoralım ve “Karbon Ayak İzimizi” küçültelim.